субота, 14 березня 2020 р.

ФОТГАЛЕРЕЯ



Відео з уроків


Робота з обдарованипми дітьми

Фото дітей роботи дітей

Уроки

перелік уроків

Методична робота

Мої урокипопопопопопопопопопопопопопопопопопопопопопопопопопоа

Досягнення

єіщверпиєфщпишєщф

Про себе





















Біологія 7 клас ПТАХИ


Біологія 7 клас     Урок №31
ТЕМА. ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ТА ПРОЦЕСІВ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ПТАХІВ.
Цілі уроку:
•  освітня: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності птахів;
•  розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв'язки між об'єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
•  виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: скелети й опудала птахів, таблиці «Тип Хордові. Клас Птахи», «Тип Хордові. Клас Плазуни», набір пір'я, фотографії й малюнки птахів, модель «Будова яйця птаха», вологий препарат «Розвиток курчати».
Базові поняття і терміни уроку: птахи, крила, політ, дзьоб, яйце, жовток, білок, шкаралупа, повітряна камера, зародок, інкубація, виводкові та нагніздні пташенята, турбота пропотомство, шлюбне поводження, гніздова територія, шлюбна пісня, гніздо, гніздування.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
•  Які групи можна виділити серед плазунів?
•  Які особливості притаманні крокодилам?
•  Які особливості притаманні черепахам?
•  Яке значення в природі мають змії та ящірки?
•  Яке значення плазуни мають для людини?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
•  Птахи — це теплокровні яйцекладні наземні хребетні з передніми кінцівками, перетвореними на крила, тіло яких вкрито пір’ям.
В основному це тварини, що добре літають. Є представники, що пристосувалися до життя на поверхні землі й у водному середовищі. Поширені на всіх континентах, у всіх кліматичних зонах. Харчуються переважно тваринними організмами (від дрібних безхребетних до ссавців), але є й рослиноїдні види.
Тіло птахів має двобічну симетрію. Є дві пари кінцівок, перша з яких видозмінюється в крила. Тіло розділене на голову, тулуб, кінцівки та хвіст. Чітко виражена шия, що має високу рухливість.
Шкіра вкрита пір’ям. Пір’я розташоване на певних ділянках (птеридіях). Є ділянки, вільні від пір’я (аптерії).
Типи пер:
•  контурні пера;
•  пухові пера;
•  пух;
•  ниткоподібні пера;
•  щетинки.
Будова пера
Контурні пера складаються зі стрижня (поділяється на дві частини — очин (занурений у шкіру) і стовбур) і двох бічних пластинок — опахал (складаються з борідок першого й другого порядків). У пухового пера на борідках другого порядку відсутні гачечки. Пух не має стрижня.
Шкірною залозою птахів є куприкова. Вона розташована над основою хвоста й добре розвинена у водних видів. У деяких наземних видів (страуси, дрохви) відсутня.
Як літають птахи
Крила птахів є видозміненими передніми кінцівками. Їхні рухи забезпечуються добре розвиненими грудними м’язами. Вони поперемінно піднімають і опускають крило.
Статеві залози птахів — сім’яники та яєчники. У самців є по два сім’яника й два сім’япроводи. У самиць — один яєчник (другий редукований) і один яйцевід. Запліднення внутрішнє. Розвиток зародка відбувається в яйці.
У період розмноження характерною ознакою птахів є шлюбне поводження. Його головною метою є приваблення партнера й охорона гніздової території. Шлюбне поводження може виражатися в співі, виконанні «танців», токуванні самців тощо. У більшості видів птахів обов’язковим елементом шлюбного поводження є шлюбна пісня. Вона дозволяє самицям ідентифікувати самців свого виду, а самцям — позначати розміри зайнятої ними території.
Пташенята, що вилупилися, є двох типів — виводкові та нагніздні. Виводкові пташенята цілком вкриті пухом, з розплющеними очима. Невдовзі вони можуть самостійно супроводжувати дорослих птахів. Нагніздні пташенята лише в деяких місцях вкриті негустим пухом. Їхні очі й вушні отвори закриті. Вони досить тривалий час вимушені перебувати в гнізді й вигодовуватися дорослими птахами.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
• Хто такі птахи?
• Де живуть птахи?
• За якими ознаками тварин відносять до птахів?
• Як розмножуються птахи?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.






































Біологія 7 клас . Урок №32
ТЕМА.  РОЗМНОЖЕННЯ. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ.
Цілі уроку:
•  освітня: ознайомити учнів з розмаїтістю сучасних птахів, їхньою роллю в природі й житті людини;
•  розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв'язки між об'єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
•  виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: скелети й опудала птахів, таблиці «Тип Хордові. Клас Птахи», «Птахи боліт і узбереж водойм», «Птахи лісу», фотографії й малюнки птахів.
Базові поняття і терміни уроку: пінгвіни, безкільові та кільові птахи, соколоподібні, горобцеподібні, лелекоподібні.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
• Хто такі птахи?
• Де живуть птахи?
• За якими ознаками тварин відносять до птахів?
• Як розмножуються птахи?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Бесіда з одночасним заповненням таблиці
Групи
птахів
Особливості будови й життєдіяльності
Значення для людини
Представники
Пінгвіни
Оперення коротке, щільне, без аптерій, грудина і грудна мускулатура добре розвинені. Крила перетворені на ласти (вкриті лускоподібним пір’ям). Водні форми. Харчуються рибою й водними безхребетними
Раніше були об’єктом промислу. Тепер кількість пінгвінів скорочується. Потребують охорони
Імператорський пінгвін, пінгвін Аделі, галапагось кий пінгвін
Безкільові птахи
Пір’я примітивне, без щільного зчеплення борозенок. Аптерії відсутні. Передні кінцівки (крила) недорозвинені або відсутні, задні кінцівки довгі й міцні, добре розвинені. Грудина невелика, кіль відсутній
Деякі є об’єктом промислу. Деякі види вирощують в неволі
Африканський страус, ему, казуарі, нанду, ківі
Горобцеподібні
Найбільший ряд птахів за кількістю видів. Зовнішній вигляд представників дуже різноманітний. Більшість видів дрібні, але є середні й великі (родина Воронові) види. Переважно комахоїдні, але є всеїдні та рослиноїдні (але пташенят вигодовують комахами) види
Комахоїдні види мають велике значення для регуляції кількості багатьох видів комах. Зерноїдні види можуть завдавати певної шкоди культурним рослинам
Ворон, грак, галка, ластівки, повзик, сіра ворона
Куроподібні
Крила короткі, широкі. Політ стрімкий, але нетривалий. Ноги сильні, пристосовані до розгрібання ґрунту. Виводкові птахи, виводять по багато пташенят
Деякі види одомашнені, інші є об’єктом промислу (їхня чисельність зменшується)
Курка, індичка, цесарка, тетерев, сіра куріпка, перепел, глухар, рябчик
Соколоподібні
Хижі птахи з гачкоподібним дзьобом і довгими вигнутими кігтями. Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Денні хижаки з добре розвиненим зором. Харчуються різними видами тварин (гризунами, птахами, рибою, комахами тощо). Перелітні, кочові або осілі птахи
Регулюють кількість різних тварин у біоценозах (у тому числі зерноїдних гризунів), можуть завдавати незначної шкоди птахівництву. Ряд видів потребує охорони
Беркут, боривітер, чорний шуліка, тетерев’ятник
Лелекоподібні
Переважно навколоводні птахи з довгими дзьобом, шиєю та ногами. Цівка й нижня частина гомілки не оперені. Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Харчуються різними видами тварин (рибою, амфібіями, гризунами, комахами тощо). Майже всі види перелітні
Великого практичного значення не мають. Деякі є об’єктами спортивного полювання. Можуть завдавати шкоди риборозплідним господарствам. Деякі види потребують охорони
Сіра чапля, велика й мала білі чаплі, білий і чорний лелеки, колпиця
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
• Які групи можна виділити серед птахів?
• Які особливості притаманні пінгвінам?
• Які особливості притаманні безкільовим птахам?
• Яке значення в природі горобцеподібні?

































Біологія 7 Клас . Урок № 33
Тема. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 2 «ВИЯВЛЕННЯ ПРИКЛАДІВ ПРИСТОСУВАНЬ ДО СПОСОБУ ЖИТТЯ У ПРЕДСТАВНИКІВ  РІЗНИХ  ЕКОЛОГІЧНИХ ГРУППТАХІВ»
Цілі уроку:
•  освітня: на прикладі різних видів розглянути особливості пристосування птахів до їхнього способу життя;
•  розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв'язки між об'єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
•  виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: колекції опудал птахів, відеофрагменти, фотографії або слайди презентації із зображеннями представників різних видів птахів.
Базові поняття і терміни уроку: птахи, спосіб життя, пристосування, дзьоб, живлення, крило, політ, ноги.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
• Хто такі птахи?
• Які групи птахів вам відомі?
• Які особливості зовнішньої будови мають птахи?
• Де живуть птахи?
• Чим живляться птахи?
III. ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
Тема роботи. Виявлення прикладів пристосувань до способу життя в різних птахів
Мета: визначити особливості будови різних видів птахів, які є результатом їхнього пристосування до способу життя.
Обладнання та матеріали: колекції опудал птахів, відеофрагменти, фотографії або слайди презентації із зображеннями представників різних видів птахів, лінійка, підручник, зошит.
Хід роботи
1. Розгляньте колекції або зображення представників різних видів птахів.
Установіть особливості їхнього зовнішнього вигляду:
1) Розгляньте частини тіла птахів — голову, шию, тулуб, крила, хвіст. Визначте довжину тіла птахів (за наявності опудал) або візьміть ці дані з підручника або додаткових джерел інформації.
2) Розгляньте голови птахів. Знайдіть і роздивіться очі, дзьоб і восковицю. Визначте особливості будови дзьоба (гачкоподібний, плоский, довгий, короткий, широкий тощо).
На які особливості дзьобів слід звертати увагу? Дзьоб є дуже важливим для птахів. За допомогою дзьоба птахи їдять, будують гнізда, приводять своє пір’я в порядок. Тому будова дзьоба може багато розповісти про птаха. У хижих птахів дзьоби мають вид гачка. Ними зручно хапати і вбивати здобич. Рибоїдні птахи мають довгі тонкі дзьоби схожі на спис. Ними зручно полювати на рибу. А широкий дзьоб ластівки є зручним для ловів комах у польоті.
3) Визначте особливості будови крил птахів (довгі, короткі, вузькі, широкі тощо).
На які особливості крил слід звертати увагу? Крила добре свідчать про характер польоту птахів. Вузькі довгі крила серпокрильців дозволяють розвивати високу швидкість польоту. Короткі крила сорок разом з довгим хвостом забезпечують чудову маневреність. А крила сов дозволяють їм літати майже нечутно.
4) Розгляньте ноги птахів та встановіть особливості їхньої будови (розташування і кількість пальців, довжина цівки).
На які особливості ніг слід звертати увагу? Ноги птахів можуть багато розповісти про особливості їхнього життя. Два міцні пальця страуса на його довгих ногах дозволяють швидко і довго бігати по африканській савані. Пазурі на ногах пугача легко і надійно вхоплюють здобич. Довгі ноги чаплі і лелеки дають птахам можливість легко ходити грузькою болотяною місцевістю.
2. Порівняйте будову розглянутих птахів. Установіть характерні ознаки будови, які відрізняють кожного з птахів від усіх інших. За підручником або додатковими матеріалами встановіть особливості життя цих птахів (де живуть, чим харчуються тощо).
3. За результатами дослідження заповніть таблицю.
Вид птаха
Характерні особливості будови
Особливості способу
життя
Довжина тіла
Особливості будови
дзьоба
Особливості будови крил
Особливості будови ніг
4. Поясніть, чим зумовлені відмінності зовнішньої будови тіла розглянутих птахів.
5. За результатами практичної роботи сформулюйте висновки, у яких вкажіть, за якими ознаками зовнішньої будови можна визначити особливості способу життя птаха.